Elbląski Klub Tańca JANTAR

Elbląski Klub Tańca „JANTAR” to nowoczesny, wielopokoleniowy ośrodek kultury tanecznej. Wizytówką klubu są formacje standardowe – w tym mistrzowska „Lotos – Jantar”. Formacja ta od momentu powstania w 1995 r. nieprzerwanie zdobywa tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych, będąc jednocześnie jednym z najlepszych tego typu zespołów w Europie i na świecie. Elbląska drużyna jest złotym medalistą Mistrzostw Świata z 1999 roku i 2010 – wynik ten to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego. Od września 2005 roku formacja zmieniła nazwę na „Lotos – Jantar”, ponieważ pod swą opiekę wzięła ją Grupa Lotos S.A. Zespół ma na koncie również srebrne i brązowe medale Mistrzostw Europy i Świata.

Tancerze elbląskiego JANTARA są ambasadorami naszego województwa i polskiej kultury w Europie, reprezentując Polskę na parkietach Europy i Świata. Nawiązują oni kontakty z partnerami Elbląga z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Łotwy i Litwy. Wspinając się po szczeblach kariery sportowej, elblążanie odwiedzili wiele miast europejskich, tańcząc w Rydze, Kaliningradzie, Kiszyniowie, Wiedniu, Alassio, Florencji, Monako, Berlinie, Hamburgu, Braunschweigu, Ludwigsburgu, Leer, Londynie, Oslo i innych.

Nie byłoby jednak zespołowych sukcesów, gdyby nie praca tanecznych par indywidualnych klubu. Elbląskie pary taneczne biorą udział w turniejach w Polsce i za granicą, zdobywając miejsca finałowe i tytuły mistrzowskie. Siedmiokrotnie elblążanie wywalczyli Mistrzostwo Polski Amatorów w stylu standardowym – w 2000 r. Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, w roku 2003, 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 para Wiktor Kiszka i Małgorzata Garlicka.

Te sukcesy zadecydowały o tym, że EKT JANTAR jest postrzegany w kraju jako kuźnia talentów w tańcach standardowych. I to nie tylko przez pryzmat aktualnych wyników. Najważniejszy od samego początku jest rozwój dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 22 lat. Elbląski JANTAR to nie tylko pary, formacje, medale i puchary. To także instytucja artystyczna, która prowadzi działalność edukacyjną, rekreacyjną i usługową. Wychodząc z założenia, że taniec uczy, bawi i wychowuje, JANTAR prowadzi wiele form otwartych dla mieszkańców miasta i regionu.

Sukcesy klubu i doskonała renoma umożliwiły uzyskanie praw organizacji największych wydarzeń tanecznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej w Elblągu: trzykrotnie odbywały się tu Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych (1999, 2005, 2010), Mistrzostwa Europy Formacji Standardowych (2014) oraz kilkukrotnie imprezy rangi Mistrzostw Polski (ostatnio w 2014 i 2015 r.). Od siedemnastu lat Elbląg jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Tańca Baltic Cup, w ramach którego rozgrywane są co roku rankingowe turnieje Światowej Federacji Tańca Sportowego, a w tym roku, również po raz pierwszy Otwarte Mistrzostwa Polski (Polish Open Championships).

Działalność Elbląskiego Klubu Tańca JANTAR na przestrzeni lat znacząco wpłynęła na promocję województwa warmińsko-mazurskiego i Elbląga jako prawdziwej stolicy tańca. Każdego roku nasz region odwiedzają turyści oraz uczestnicy z ponad dwudziestu krajów, którzy biorą udział w organizowanych w Elblągu wydarzeniach tanecznych. 

Zapraszamy! Oto nasz adres:
Elbląski Klub Tańca „Jantar”
Centrum Tańca „PROMYK”, ul. Browarna 80
82 – 300 Elbląg
tel/fax: + 48 55 611-01-30
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Wróć do góry